Gdynia: „Moje potrzeby w relacjach” – warsztat metodą Lowena

Potrzeby: temat – rzeka.
Czego potrzebuję od najbliższej osoby, partnera, partnerki?
Kiedy związek jest wystarczająco dobry?
Kiedy czuję się kochana, kochany?
Co dla mnie znaczy: kochać?
Ile potrzeba mi bliskości, a ile dystansu?
Ile troski, a ile samodzielności?
Czy można mieć za dużo bliskości, czy można się jej bać?
Czy odrobina dystansu w relacji oznacza jej koniec?
Kiedy dystansu jest za dużo?
Czy związek i druga osoba może zapewnić zaspokojenie wszystkich potrzeb?
To trudne pytania. Szczególnie dlatego, że czasem sami nie wiemy czego dokładnie chcemy, a czasem chcemy czegoś innego każdego dnia. I jak się w tym odnaleźć?
Budowanie relacji, szczególnie gdy opada iluzja identyczności potrzeb i celów partnerów, czasem obecna na początku znajomości, nie jest łatwe. Ale jednak czasem się udaje. Ważne, by poznać swoje potrzeby, wartości i odróżniać je od oczekiwań, żądań. Co jest dla mnie ważne, kiedy czuję się kochana, kochany, a kiedy zaniedbywana/y lub tłamszona/y? Z których potrzeb nie zrezygnuję, a które są mniej ważne?
Pierwszym krokiem jest poznanie swoich potrzeb oraz danie sobie prawa, by je mieć. Czy wolno Ci mieć potrzeby? Jakie one są?
Kolejną ważną sprawą jest mówienie o nich. Bo nie jesteśmy już małymi dziećmi, kiedy to mama je spełniała, kiedy wiedziała bez mówienia, jak o nas zadbać, jak nas uszczęśliwić.
Zapraszam na warsztat, na którym – poprzez pracę z ciałem metodą Lowena – pozwolimy sobie poszukać swoich potrzeb, poznać je, poczuć, zrobić na nie miejsce.
Pozwolimy sobie o nich powiedzieć drugiej osobie – być może pierwszy raz w życiu.
Na warsztacie będziemy pracować z ciałem i emocjami. Będziemy powoli, każdy w swoim tempie docierać do zatrzymanych w ciele emocji, pozwolimy sobie krzyczeć, płakać, bać się, pozwolimy sobie czuć.
Pozwolimy sobie sięgać po miłość, po bliskość, ale też po dystans, potrzebę samotności – i sprawdzać, jakie uczucia się w nas budzą, gdy to robimy.
Dotkniemy lęku przed bliskością i/lub przed zależnością. Bo choć tak wiele się mówi o bliskości, jakby była najbardziej pożądaną rzeczą na świecie, to jest ona też czymś, co może wystraszać, a nawet przerażać.
Jak to?
Skąd ten lęk?
Czy łatwo być blisko, dać się poznać, pokazać się bez maski, bez udawania? To może budzić ogromny lęk. I chęć ucieczki – bo jeśli już będziemy bliżej – czy nie będzie za blisko?
Czy nie zatracę siebie, czy nie będę musiał/a poświęcić zupełnie swojej tożsamości?
Czy partner/ka mnie nie pochłonie?
Te i wiele innych pytań może się budzić gdy jesteśmy w relacji.
To nie są łatwe kwestie. Na warsztacie będziemy szukać na nie odpowiedzi; odpowiedzi, która dla każdego może być inna – zależnie od indywidualnej historii życia, od stylu przywiązania, ktoś bardziej obawia się dystansu w relacji i chciałby wszystko robić razem, niemalże zlać się w jeden organizm, a ktoś inny na samą myśl o tym reaguje paniką czy złością.
Warsztat jest dla osób, które:
– chcą poznać bardziej siebie i swoje potrzeby;
– chcą rozpoznać swój wzorzec wchodzenia w relacje;
– chcą się nauczyć rozpoznawać, jak ciało mówi o potrzebach;
– chcą sobie dać prawo do posiadania i wyrażania potrzeb;
– mają trudność z powiedzeniem: ja też potrzebuję, zobacz moje potrzeby;
– chcą się nauczyć mówić o swoich ważnych potrzebach głośno, stanowczo i nie rezygnować z nich po jednym grymasie partnerki/partnera;
– także dla tych, którzy potrafią wymagać i oczekiwać, ale trudno im przychodzi proszenie, bycie w miękkości, w delikatności.
Kiedy już wiem, co dla mnie ważne i mam odwagę to komunikować, łatwiej mi nie rezygnować z siebie. W relacji bardzo ważnym elementem jest miłość, jednak czasem z lęku przed odrzuceniem, porażką, bliskością itp. nawet nie pozwalamy się poznać i poznać innej osoby, bliskość przeraża.
Na warsztacie będziemy pracować z lękiem przez bliskością, przed odrzuceniem, ale też przed byciem pochłoniętym, zalanym czyimiś potrzebami, nie branym pod uwagę. Będziemy się uczyć mówienia o swoich potrzebach, stawiania zdrowych granic, troski o swoje uczucia i odróżniania spraw dla nas ważnych od tych mniej ważnych. Każda/y w swoim tempie będzie mogła/mógł posłuchać historii swojego ciała, historii zamkniętej w spłyconym oddechu, usztywnionej klatce i miednicy, w słabych rękach – niezdolnych do sięgnięcia po to, czego tak bardzo się chce, w postawie obronnej lub w zupełnym wycofaniu i rezygnacji z siebie.
OGRANIZACYJNIE:
TERMIN: 15-16.07.2023
– w sobotę 10:00-18:00 (z przerwą)
– w niedzielę 9:30-15:30 (z krótsza przerwą)
MIEJSCE: Baza – dobre miejsce w Gdyni, ul Kilińskiego 6
INWESTYCJA:
– cena za wczesną rezerwację do 30.06.2023 795 PLN
– cena regularna 895 PLN
PROWADZĄCA:
Olga Sieczka – jestem psychologiem i psychoterapeutką w Analizie Bioenergetycznej w trakcie certyfikacji oraz certyfikowaną facylitatorką w tej metodzie, Uczestniczką Certyfikowanego Szkolenia Psychodynamicznego w Instytucie Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, uczestniczką ostatniego roku Szkolenia z Psychoterapii Osób z Problemem Uzależnienia w Laboratorium Psychoedukacji. Prowadzę w Warszawie indywidualną praktykę terapeutyczną, grupy pracy z ciałem dla kobiet Siła i Delikatność, a także liczne warsztaty pracy z emocjami przez ciało – głównie w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Trójmieście. Swoją pracę poddaję superwizji.
ASYSTUJE: Katarzyna Smołucha
Osoby o dużej wrażliwości na krzyk czy przeklinanie oraz po zdarzeniach traumatycznych, proszę o rozważne podejmowanie decyzji o udziale w warsztatach. Nie w każdym momencie życiowym udział ten jest wskazany.
Przeciwwskazania to:
• stany psychotyczne,
• terapia psychotropowa,
• ciąża i okres połogu,
• różnego rodzaju ostre stany zapalne,
• padaczka.
Względne przeciwwskazania:
• duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk,
• okres karmienia piersią,
• stosowanie środków farmakologicznych,
• ogólny słaby stan organizmu,
• jaskra.
W razie pytań proszę o kontakt:  Warsztaty.Lowen@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *